۱۷۵ads تبلیغات

 

نظام ثبت بیماری‌ها زیرساخت مهم بهداشتی و درمانی است/ ثبت ۳۰ بیماری در کشور

به گزارش پویش۲۴ به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، رضا ملک‌زاده ظهر امروز در حاشیه کنگره ثبت بیماری‌ها و پیامدهای سلامت که در هتل پردیسان برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تا امروز نظام ثبت ۳۰ بیماری مهم در کشور کامل شده است و ۲۰ بیماری در حال ثبت است و طبق برنامه‌ریزی‌ها، می‌خواهیم ۱۰۰ بیماری را به ثبت برسانیم.

وی با بیان اینکه این بیماری‌ها ۸۰ درصد بیماری‌های شایع کشور را تشکیل می‌دهد، افزود: تاکنون نظام ثبت بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته‌های قلبی و مغزی، حوادث و سوانح، ضایعات نخاعی، ام‌اس و بیماری‌های مزمن التهابی روده کامل شده است.

معاون وزیر بهداشت نظام ثبت بیماری‌ها را یک زیرساخت مهم بهداشتی و درمانی دانست و تصریح کرد: نظام ثبت بیماری‌ها نقش بسیار مثبتی در انجام تحقیقات بالینی، مراقبت بیشتر بیماری‌ها و اطلاع‌رسانی کامل‌تر و آموزش به همه بیماران دارد.

ملک‌زاده با اشاره به نبود نظام ثبت دقیق در کشور خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر نظام ثبت دقیقی در ایران وجود نداشته است و در سه سال گذشته تلاش‌های زیادی برای ثبت بیماری‌های مختلف در کشور شده است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون کشورهایی مانند سوئد و انگلستان بهترین نظام ثبت بیماری‌ها را در دنیا دارند و ما به دنبال آن هستیم که یکی از موفق‌ترین نظام‌های ثبت بیماری در جهان را داشته باشیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت مشکل نظام‌های ثبت سرطان درگذشته را مبتنی بودن بر اساس جمعیت عنوان کرد و گفت: با توجه به اهمیت نظام ثبت بیماری سرطان، برای ثبت این بیماری یک برنامه جدا طراحی‌شده اما به‌موازات همین برنامه پیش می‌رود.

ملک‌زاده خاطرنشان کرد: نظام ثبت سرطان در ۱۰ استان بزرگ کشور ازجمله تهران، خراسان رضوی و گلستان در حال انجام است و تا اواسط سال آینده اولین گزارش کشوری از ثبت بیماری سرطان در سطح کشور ارائه خواهد شد.

انتهای پیام/۷۰۰۳۶/ک

با پویش۲۴ از آخرین عناوین خبری آگاه باشید

منبع:

برچسب ها :

, , ,


 

 

 

 

 

نیازمندی و تبلیغات:

 

جدیدترین مطالب