۱۷۵ads تبلیغات

 

ترامپ ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، یک‌بار دیگر ایران را به «حمایت از تروریسم» متهم و توافق اتمی ایران با قدرت‌های جهانی (برجام) را «بدترین توافق» عنوان کرد.

ترامپ روز پنج‌شنبه در نشستی خبری در کاخ سفید گفت: «ما تحریم‌های جدیدی علیه ملت ایران که در مجموع از دولت پیشین ما نفع می‌برد، اعمال کردیم.»

وی مدعی شد: « آن‌ها حامی اصلی تروریسم در جهان هستند و ما (اعمال تحریم علیه آن‌ها را) تا زمانی که این مشکل به نحو مناسبی حل‌وفصل شود، متوقف نخواهیم کرد.»

این اتهامات ترامپ در حالی مطرح می‌شود که ایران بارها اتهام‌های مشابه مقامات امریکایی مبنی بر حمایت از تروریسم را رد کرده است.

ترامپ با اشاره به توافق اتمی ایران گفت: «این یکی از بدترین توافق‌هایی است که تاکنون دیده‌ام.»

ترامپ بارها توافق اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ را موردانتقاد قرار داده است. وی در خلال فعالیت‌های انتخاباتی‌اش تهدید کرده بود که این توافق را پاره خواهد کرد.

اظهارات ضد ایرانی ترامپ در حالی مطرح می‌شود که در پی توافق اتمی سال گذشته، به سال‌ها مناقشه اتمی غرب علیه ایران پایان داده شد؛ همچنین شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامۀ ۲۲۳۱، این توافق را که از اواخر دی‌ماه ۱۳۹۴ اجرایی شد، مورد تأیید قرار داد.

همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های منتشره خود، بارها پایبندی تهران به تعهداتش در قبال این توافق اتمی را تأیید کرده است.

بر اساس برجام، ایران بخش‌هایی از فعالیت‌های اتمی خود را در ازای لغو کامل تحریم‌های مربوط به برنامه اتمی خود، محدود کرد.

این در حالی است که ترامپ اوایل این ماه و پس از آزمایش موشکی موفقیت‌آمیز ایران، تحریم‌هایی جدید علیه تهران اعمال کرد؛ واشنگتن مدعی است که این آزمایش موشکی نقض برجام بوده است؛ این در حالی است که ایران این ادعاها را رد کرده و بر حق خود برای توسعۀ توانمندی‌های دفاعی‌اش تأکید کرده است.

ترامپ همچنین روز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، در کاخ سفید، ایران را به تلاش برای ساخت تسلیحات اتمی متهم کرد و گفت واشنگتن همۀ تلاش خود را برای ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی انجام خواهد داد.

وی همچنین برنامۀ اتمی تهران را تهدیدی برای اسرائیل عنوان کرد؛ رژیم تل‌آویو تنها دارندۀ زرادخانۀ اتمی در منطقۀ خاورمیانه به شمار می‌آید.

تظاهرات در نیویورک علیه سیاست ترامپ در قبال مهاجران؛ ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ (عکس از خبرگزاری فرانسه)

دستور جدید ترامپ برای ورود به امریکا

ترامپ روز پنج‌شنبه در نشستی خبری در کاخ سفید گفت وی در هفتۀ آینده دستور اجرایی جدیدی دربارۀ مهاجرت به امریکا صادر خواهد کرد.

ترامپ گفت این دستور جدید «به‌صورت جامع از کشورمان حفاظت خواهد کرد».

وی افزود این دستور جدید ممکن است شامل محدودیت‌های جدید برای ورود به امریکا باشد.

این در حالی است که ترامپ پیش‌تر دستوری اجرایی صادر کرده بود که بر اساس آن شهروندان ۷ کشور عمدتاً مسلمان از ورود به خاک امریکا منع می‌شدند.

این دستور اجرایی، اعتراضات گسترده‌ای را در داخل و خارج از امریکا به دنبال داشت.

پنج‌شنبۀ گذشته (۲۱ بهمن) شعبۀ نهم دادگاه تجدید نظر فدرال امریکا با لغو حکم ترامپ اعلام کرد اتباع کشورهای ایران، عراق، سوریه، لیبی، یمن، سودان و سومالی، اگر دارای ویزای معتبر باشند، می‎توانند به ایالات‌متحده سفر کنند.

پیش‌تر یک قاضی فدرال در ایالت واشنگتن با صدور حکمی این فرمان را موقتاً در سراسر امریکا لغو کرده بود.

پس از حکم قاضی واشنگتن، ترامپ وعده داده بود که به سادگی در دادگاه تجدید نظر به پیروزی خواهد رسید، اما روز پنج‌شنبه با شکست سیاسی بزرگی روبرو شد.

سه قاضی دادگاه تجدید نظر در حکم خود آورده‎اند که «دولت هیچ مدرکی دربارۀ این‎که یکی از اتباع کشورهایی که نام‌شان در فرمان ذکر شده، عامل یک حملۀ تروریستی در ایالات‌متحده بوده‌اند، ارائه نداده است.»

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع «پرس تی‌وی فارسی» بلامانع است.

با پویش۲۴ از آخرین عناوین خبری آگاه باشید

منبع:

برچسب ها :

, , , ,


 

 

 

 

 

نیازمندی و تبلیغات:

 

جدیدترین مطالب