۱۷۵ads تبلیغات

 

جای کلینیک‌هاى غربالگرى سرطان در نظام سلامت خالی است

جای کلینیک‌هاى غربالگرى سرطان در نظام سلامت خالی استبه گزارش پویش۲۴ به نقل از گروه جامعه خبرگزاری میزان،حسین فو‌دازی دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی  ایران در سمینار یک روزه برخورد با عوارض درمان‌های آنکولوژی گفت: سرطان بیماری است که هزینه هاى مالی و روانی زیادى براى خانواده هاى درگیر و کل نظام سلامت ایجاد مى کند.همه میدانیم تشخیص سرطان در مراحل ابتدای که به کمک غربالگرى افراد بدون علامت روى مى دهد،احتمال درمانپذیرى قطعى و به تبع آن کاهش هزینه هاى درمانى و روحى را که برای فرد در پى خواهد داشت، به حداقل مى رساند.این مسئله وقتی اهمیت بیشتری پیدا میکند که بدانیم، اکثریت غالب هزینه های درمان سرطان، در شیمی درمانی مصرف می شود و تشخیص سرطان در مراحل پیشرفته منجر به تجویز داروهاى شیمی درمانی برای دوره ها ى طولانى مدت و بعضاًکم نتیجه یا بى اثر خواهد شد.در حالیکه خیلى از بدخیمى ها اگر در مراحل ابتداى کشف شوند، تنها به جراحى یا رادیوتراپى نیاز خواهند داشت و بیمار با کمترین هزینه اقتصادى ، روانی و معنوى به درمان قطعى دست خواهد یافت،که این مسئله در راستاى سیاست اقتصاد مقاومتى و سیاستهاى نظام سلامت ابلاغى ارائه شده از سوى مقام معظم رهبرى است.

وی افزود: سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان روده بزرگ و سرطان دهانه رحم از سرطان‌های شایع کشور هستند که با بیمار یابی و غربالگری در نظام سلامت می‌توان شاهد کاهش آمار تشخیص مراحل پیشرفته این بیماریها و کاهش عوارض فوق العاده زیاد ناشی از تأخیر در تشخیص آنها بود.

ریس بخش آنکولوژی بیمارستان فیاض بخش اظهار داشت: در بحث درمان سرطان خیلی وقت ها شیمی درمانی را مقدم بر سایر روش‌های درمانی می‌دانند، اما باید بدانیم درمان‌های سرطان ترکیبی هستند و نباید تنها به شیمی درمانی اکتفا کنیم بلکه جراحى مناسب تودهاى بدخیم، روش‌های نوین وپیشرفته رادیوتراپی در کنار شیمی درمانى  که خوشبختانه در کشور قابل دسترس هستند،نقش کلیدى در کنترل کامل و کاهش عوارض این بیماری ها دارند.

وی گفت: ظرفیت‌های علمی و دانش رادیوتراپی آنکولوژی در کشور وضعیت خوبی دارد اما خیّر‌ین همانطور که در مدرسه سازی و بیمارستان سازی ورود پیدا کرده‌اند باید در ایجاد و توسعه مراکز رادیوتراپی سرطان که نیازمند صرف هزینه‌های بالایی است، گام بردارند.

فودازی عنوان کرد: با توجه به شرایط مالی کشور و منابع ها، مى توانند با تعامل با NGO  های اندک سلامت، خیرین سلامت در این مسیر قدم هاى شایسته اى بردارند تا بتوانیم شاهد توسعه مراکز درمان کامل سرطان با در نظر داشتن کم‌ترین عارضه در اقصی نقاط کشور باشیم.

وی بیان کرد: در بحث بدخیمى ها، پیشگیری از سرطان بحث مغفولی‌ است وباید مد نظر متولیان نظام سلامت کشور باشد.

دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی اظهار داشت: درمان سرطان تنها با تجویز داروهای شیمیایی نیست و برخی از داروهای شیمی درمانی عوارض سیستماتیک متعددی با اثر بخشى حداقلى به همراه دارند. در روشهاى نوین رادیوتراپى با بهره گیرى از طراحى رایانه اى درمان و انجام پرتودرمانى سه بعدى و یا حتى هدفمند موارد آسیب به بافت‌های سالم را به حداقل میرسانیم. متخصصان انکولوژیست که تسلط کامل بر استفاده درست و به موقع از داروهاى شیمى درمانى به همراه دانش پرتودرمانى نوین را در اختیاردارند، نقش پیشرو  در درمان سرطان با حداکثر نتیجه درمانى و حداقل عارضه  را بر عهده خواهند داشت.

دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی گفت: کلینیک‌های بیماریابی در غربالگری بیماری‌ سرطان حائز اهمیت است که باید بیمارستان‌های دانشگاهی به این سمت پیش بروند.

فودازی در مورد درمان‌های آنکولوژی گفت: سرطان بیماری هزینه‌بردار مالی و روانی است و جای بحث بیمار یابی در سرطان‌های شایع خالی است و بیمارستان‌های دانشگاهی باید مقدمات حضور کلینیک‌های بیمار یابی را فراهم کنند.

وی افزود: سرطان سینه، سرطان پروستات، سرطان روده بزرگ و سرطان دهانه رحم از سرطان‌های شایع کشور هستند که با بیمار یابی و غربالگری در نظام سلامت می‌توان شاهد کاهش آمار این بیماری و کاهش عوارض ناشی از آن بود.

ریس بخش آنکولوژی بیمارستان فیاض بخش اظهار داشت: در بحث درمان سرطان خیلی شیمی درمانی را مقدم بر سایر روش‌های درمانی می‌دانند، اما باید بدانیم درمان‌های سرطان ترکیبی هستند و نباید تنها به شیمی درمانی اکتفا کنیم بلکه روش‌های دارویی، روش‌های رادیوتراپی در کنار شیمی درمانی می توانند به بیماران سرطانی در کاهش عوارض این بیماری کمک کنند.

فودازی عنوان کرد: با توجه به شرایط مالی کشور و منابع محدود، تعامل با NGO های سلامت،  خیریه سلامت و موسسات خصوصی حائز اهمیت است تا بتوانیم شاهد توسعه امکانات تشخیص و درمان سرطان با در نظر داشتن کم‌ترین عارضه به اقصی نقاط کشور باشیم.

وی بیان کرد: بیماریابى و پیشگیری از سرطان بحث مغفولی‌ است و از آنجایی که سرطان بیماری بسیار پر هزینه از لحاظ مالی و روانی است،باید امر پیشگیری و غربالگری آن مد نظر متولیان نظام سلامت کشور باشد.

دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی اظهار داشت: درمان سرطان تنها با تجویز داروهای شیمیایی نیست و برخی از داروهای شیمی درمانی عوارض سیستماتیک متعددی به همراه دارد که امروز در این همایش به جدیدترین تکنیک‌های رادیوتراپی و بهترین  روش هاى کنترل عوارض شیمى درمانى و پرتودمانى درمان‌ها، اشاره می کنیم.

وی در پایان افزود: با توجه به فراخور ظرفیت‌های درمان سرطان در کشور امیدواریم بخش سلامت، خیر‌ین سلامت و سایر موسسات خصوصی در خرید تجهیزات رادیوتراپی و ارتقاء نظام سلامت گام بردارند.

انتهای پیام/ 

با پویش۲۴ از آخرین عناوین خبری آگاه باشید

منبع:

برچسب ها :

, , ,


 

 

 

 

 

نیازمندی و تبلیغات:

 

جدیدترین مطالب