۱۷۵ads تبلیغات

 

سنای آمریکا با درخواست عضویت مونته نگرو در سازمان ناتو موافقت کرد

به گزارش پویش۲۴ به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز چهارشنبه قطعنامه‌ای را در حمایت از عضویت مونته نگرو در ناتو تصویب کرده است. این دومین تلاش سنای آمریکا برای حمایت از پیوستن مونته نگرو در ناتو به شمار می رود.

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز قطعنامه مشابهی را تصویب کرده بود ولی سنا تا پایان سال گذشته در خصوص این قطعنامه رای گیری نکرد. بر اساس قانون اساسی آمریکا، رای دو سوم سناتورها برای تصویب عضویت یک کشور جدید در ناتو لازم خواهد بود.

پیوستن مونته نگرو نخستین توسعه و گسترش ناتو از سال ۲۰۰۹ میلادی به شمار می رود که آلبانی و کرواسی به این ائتلاف نظامی پیوستند.

گرچه مونته نگرو متحد دیرینه روسیه به شمار می رود ولی روابط دو کشور اخیرا متشنج شده که تصمیم مونته نگرو برای نزدیکی روابط با غرب عامل اصلی این تنش بوده است.

مونته نگرو به تحریم‌های غرب علیه روسیه پس از الحاق خاک کریمه در سال ۲۰۱۴ میلادی پیوسته است.

باب کورکر سناتور جمهوریخواه در این باره تاکید کرد: من از تصمیم کمیته روابط خارجی سنا برای از سرگیری تلاش مجددی در زمینه پیوستن مونته نگرو به ناتو خشنود هستم و امیدوارم که سنا نیز از این اقدام حمایت کند.

تصویب این قطعنامه در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا لحظات کوتاهی پس از نشست استماع ۹ ساعته رکس تیلرسون نامزد معرفی شده از سوی ترامپ برای احراز پست وزیر خارجه، انجام شده است.

تیلرسون در این نشست حمایت خود را از ناتو اعلام کرده است. ترامپ پیش از این اظهارات جنجالی را درباره ادامه حمایت آمریکا از ناتو و کشورهای عضو این سازمان بیان کرده بود.

انتهای پیام/

با پویش۲۴ از آخرین عناوین خبری آگاه باشید

منبع:

برچسب ها :

, , ,


 

 

 

 

 

نیازمندی و تبلیغات:

 

جدیدترین مطالب