۱۷۵ads تبلیغات

 

مهمترین اخبار اقتصادی ایرنا در هفته منتهی به ۲۴ دی ماه

کد خبر:
۸۲۳۸۵۵۴۲ (۵۷۶۹۴۰۹)
|
تاریخ خبر:
۲۴/۱۰/۱۳۹۵
|
ساعت:
۲۰:۳۸|

‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent1_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}


به گزارش پویش۲۴ به نقل از ایرنا، اقتصاد کشور در هفته منتهی به ۲۴ دیماه با رویدادهای مهمی همراه بود که برخی از موارد مهم آن را مرور می کنیم.

** افزایش ۲۰ درصدی همکاری مشترکان برق در کاهش مصرف
به گفته معاون دفتر مدیریت مصرف برق شرکت مدیرت تولید، انتقال و توزیع برق ایران (توانیر) گفت: همکاری مشترکان در طرح های پیک سایی و کاهش اوج مصرف برق در همسنجی با پارسال نزدیک به ۲۰ درصد افزایش داشته است.

** تنظیم الحاقیه جدید شرط صادرات مجدد برق به عراق است
مدیرعامل شرکت مدیرت تولید، انتقال و توزیع برق ایران (توانیر) با اشاره به قطع صادرات برق ایران به عراق، گفت: این اقدام به دلیل اتمام مدت قرارداد انجام شده و در صورت تصمیم به از سر گیری صادرات برق به این کشور، نیازمند تنظیم الحاقیه و اصلاحیه جدید است.

** صادرات گاز به عراق یک قدم به اجرا نزدیکتر شد
معاون امور بین‎الملل و بازرگانی وزیر نفت درباره نتایج سفر هفته گذشته هیات ایرانی به عراق گفت: در این سفر، جزئیات ۲ تفاهم‌نامه برای امضا از سوی وزیران نفت دو کشور نهایی شد.

** ۵ سد کشور زیرخط قرمز تامین آب شرب قرار دارد
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران می گوید، پنج سد از مجموع سدهای کشور در شرایط بحرانی و زیر خط قرمز تامین آب شرب قرار دارد.

** شناسایی ۷۵۰۰ میلیارد ریال فرار مالیاتی
رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: در ماه های اخیر که اداره کل مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی در سازمان امور مالیاتی تشکیل شد، ۴۵ مورد فرار مالیاتی به میزان هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال شناسایی شد.

** فعال شدن واحدهای راکد و غیرفعال در منطقه آزاد ارس
«ابراهیم باقرزاده» معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد ارس گفت: همسو با سیاست های حمایتی دولت تدبیر و امید تسهیلات ویژه رونق تولید برای شرکت های صنعتی فعال، راکد، غیرفعال و در حال ساخت بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی پرداخت شد. در قالب این طرح ۶۱ شرکت فعال و در حال ساخت منطقه آزاد ارس با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی برای دریافت تسهیلات ۸۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی به بانک معرفی شدند.

** ذخایر کالاهای استراتژیک کشور کافی است
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: اکنون ذخایر کالاهای استراتژیک و پر مصرف مانند گندم، برنج ، روغن و شکر کشور کافی است و کمبودی در این زمینه وجود ندارد و توانسته ایم با برنامه ریزی مناسب قیمت این محصولات در بازار را تثبیت کنیم.

** گوشت قرمز روی نوار کاهش قیمت
براساس اعلام مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، اجرای طرح متعادل سازی بازار گوشت قرمز در سطح ملی، کاهش صادرات دام زنده و افزایش عرضه گوشت گوسفندی گرم همراه با تشدید نظارت ها، افت قیمت این محصول پروتئینی را کلید زد که این روند کاهشی همچنان ادامه دارد.

** توزیع میوه های قاچاق در سردخانه های حاشیه تهران
به گفته رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی، انواع میوه های قاچاق امریکایی، آفریقای جنوبی، کنیا، ترکیه در سردخانه های حاشیه تهران توزیع می شود که انتظار می رود متولیان دستگاه های نظارتی با عرضه این محصولات در بازار برخورد قانونی کنند.

** تکلیف بانک ها برای اختصاص ۱۱٫۶ درصد تسهیلات به بخش کشاورزی
بانک مرکزی با توجه به سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص ملی، بانک ها را مکلف کرد حداقل ۱۱٫۶ درصد از تسهیلات خود را تا زمان اعلام رقم جدید، به بخش کشاورزی اعطا کنند.

** شیر استریل ۲۰۰ تومان گران شد
دبیر انجمن صنایع لبنی کشور اعلام کرد که قیمت هر لیتر شیر استریل با ماندگاری ۶ ماه بدلیل افزایش تعرفه واردات پاکت تتراپک سوئدی از چهار درصد به ۲۰ درصد و همچنین حذف ارز مبادله ای، ۲ هزار ریال افزایش یافته است. البته این افزایش با توافق وزارتخانه های جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است.

** تداوم اقدام های کنترلی آنفلوآنزای پرندگان
رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اعلام اینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان های آذربایجان شرقی، گلستان، تهران و البرز کنترل شده است، گفت: اکنون اقدام‌های کنترلی این ویروس در استان های قم، مرکزی و گیلان به طور جدی دنبال می شود.

** ردپای عربستان دراعمال قوانین ضددامپینگ برای کالاهای پتروشیمی ایران
به گفته عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران درباره برخی گزارش ها مبنی بر نقش عربستان در اعمال قوانین ضددامپینگ درباره کالاهای صادراتی پتروشیمی ایران به هند و سایرکشورها، گفت: نمی توان به طور قطعی این ادعا را اثبات کرد، اما بی تاثیر نمی تواند باشد.

** افزایش صادرات نفت ایران به اروپا
صادرات نفت ایران به اروپا در دوران تحریم به ارسال روزانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه به ترکیه محدود شده بود، اما با دستاورد برجام و رفع تحریم ها، روندی صعودی یافت؛ به گفته مسئولان وزارت نفت اکنون رکورد صادرات روزانه ۷۱۰ هزار بشکه نفت به قاره سبز ثبت شده است.

** دولت صرفه‌جویی در مصرف انرژی را از خود شروع کرد؛ قطع گاز ساختمان‌های وزارت نفت
وزارت نفت، صرفه جویی در مصرف گاز را از زیرمجموعه های خود آغاز کرده و بر این اساس، چند روزی است که دستور قطع گاز همه ساختمان های وزارت نفت و شرکت های تابع در تهران صادر و اجرا شده است.

** برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی در کیش
سیزدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی با هدف معرفی توانمندی های کشور در حوزه های نفت، گاز، آب، برق و انرژی های تجدید پذیر با حضور ۱۸۰ شرکت داخلی و خارجی در جزیره کیش گشایش یافت.

** افزایش تولید نفت ایران به روزانه ۴ میلیون بشکه
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور مهندسی و توسعه با بیان اینکه میزان تولید نفت ایران به روزانه ۳٫۹ تا ۴ میلیون بشکه نزدیک شده است گفت: درباره تولید میدان آزادگان تاکنون با پنج شرکت بین المللی تفاهم نامه امضا کرده ایم.

** فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی آماده بهره برداری است
تهران- ایرنا- رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) اعلام کرد: فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی به پایان رسیده و منتظر بهره برداری رسمی است.

** شرط بانکها برای بخشودگی جرایم دیرکرد
«علیرضا قیطاسی» دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی کشور از بخشودگی جرائم تاخیر تادیه بدهکاران بانکی در صورت تسویه بدهی تا پایان اسفندماه امسال خبر داد و گفت: این تصمیم همسو با اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، همچنین مفاد قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر مصوب مجلس شورای اسلامی، ارتقای نظام مالی کشور با رویکرد کمک به بنگاه‌های اقتصادی و در نهایت حفظ اشتغال و کمک به افزایش آن در نشست مشترک نظام بانکی کشور به تصویب رسیده است.

** افتتاح و نگهداری حساب های دومنظوره برای دانشگاه های دولتی ممنوع است
بانک مرکزی اعلام کرد: افتتاح حساب و نگهداری سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار از جمله حساب‌های دو منظوره توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی برای دانشگاه‌های دولتی و به تبع آن اعطای سود به آن‌ها ممنوع است.

** جلسه اقتصاد مقاومتی بانک مرکزی با حضور جهانگیری
جلسه بررسی و ارزیابی عملکرد بانک مرکزی در زمینه پروژه های اقتصاد مقاومتی با حضور معاون اول رییس جمهوری و رییس و معاونان بانک مرکزی برگزار شد.
معاون اول رییس جمهوری در این جلسه با بیان این که دولت به هیچ وجه بدنبال ایجاد نرخ جدید ارز در بازار نیست، گفت: برخی ۳ هزار و ۶۰۰ تومان را نرخ جدید دلار مطرح می‌کنند، در صورتی که این رقم درست نیست.

** وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد که برنامه ای برای قطع یارانه ها وجود ندارد.

** کاهش رشد نقدینگی برای چهارمین ماه
بانک مرکزی اعلام کرد: حجم نقدینگی کشور در پایان آبان ماه امسال به ۱۱۶۱۸٫۲ هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با مهرماه امسال سه دهم درصد کاهش دارد.
حجم نقدینگی در تیر ماه امسال با ۳۰ درصد رشد به اوج رسید، اما از مرداد ماه روند کاهشی خود را آغاز کرد و به عدد ۲۹٫۲ درصد رسید؛ این شاخص در شهریور ماه رشد ۲۸٫۶ درصدی و در مهر ماه رشد ۲۸٫۳ درصدی را ثبت کرد و اکنون به ۲۸ درصد رسیده است.

** صرفه‌جویی روزانه بیش از ۹ میلیون لیتر سوخت با اجرای دو طرح‌ سوختی
رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور با بیان اینکه اجرای طرح‌های پیمایش و حذف سهیمه خودروهای فاقد بیمه شخص ثالث موفقیت دولت در اجرای اقتصاد مقاومتی است، گفت: با اجرای طرح اول روزانه ۸ میلیون لیتر معادل ۸۰ میلیارد ریال و یک‌میلیون و۲۰۰ هزار لیتر برابر با ۱۲ میلیارد ریال از اجرای طرح دوم، صرفه جویی رخ داده است.
اقتصام** خبرنگار: فریبا بابائی ** انتشاردهنده: لطیف نکوئی

انتهای پیام /*

با پویش۲۴ از آخرین عناوین خبری آگاه باشید

منبع:

برچسب ها :

, , , ,


 

 

 

 

 

نیازمندی و تبلیغات:

 

جدیدترین مطالب