۱۷۵ads تبلیغات

 

تحویل نخستین ایرباس به انتخابات ریاست‌جمهوری گره خورد

به گزارش پویش۲۴ به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، دیروز با فرود یک فروند هواپیمای ایرباس ای۳۲۱ در فرودگاه مهرآباد تهران، روند تحویل ۲۰۰ فروند هواپیمای خریداری شده توسط ایران پس از لغو تحریم‌ها آغاز شد.

به‌گفته تحلیلگران، شرکت ایران ایر، دارای یکی از قدیمی‌ترین ناوگان‌های حمل و نقل هوایی جهان است که متوسط عمر هواپیماهای آن ۲۳ سال است و در طول تحریم‌ها توانسته با تهیه قطعات از بازار سیاه یا قطعات کم‌کیفیت، ناوگان خود را سرپا نگه دارد.

ایران که طی نزدیک به ۴۰ سال گذشته، به‌صورت مستقیم از شرکت‌های غربی هواپیما خریداری نکرده بود، پس از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها، سفارش ۱۰۰ فروند هواپیما به ایرباس و ۸۰ فروند به بوئینگ را داده است. این کشور همچنین در آستانه نهایی کردن قرارداد خرید ۲۰ فروند هواپیما از شرکت فرانسوی ای‌تی‌آر است که به‌صورت مشترک به ایرباس و شرکت لئوناردو فینمکانیکای ایتالیا تعلق دارد.

ایران در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تنها توانسته بود در سال ۱۹۸۸ یک فروند ایرباس برای جایگزینی با ایرباس ساقط‌شده توسط نیروی دریایی آمریکا خریداری نماید.

اولین هواپیمای جدید به ایران تنها ۸ روز قبل از روز تحلیف دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا تحویل داده شد. ترامپ مخالف توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران است که منجر به لغو تحریم‌ها علیه این کشور شد. جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا نیز با این توافق مخالفند.

یک مقام ارشد ایرانی که نخواست نامش فاش شود با گره زدن تحویل اولین هواپیما به ایران به مسائل انتخاباتی گفت: «تحویل این (هواپیما) بسیار حیاتی بود… به‌ویژه از نظر زمان تحویل. اکنون مردم می‌توانند نتایج لغو تحریم‌ها را ببینند».

وی افزود: «این موجب افزایش محبوبیت روحانی خواهد شد… و شانس وی برای انتخاب مجدد در انتخابات ماه می را افزایش خواهد داد».

فرهاد پرورش، مدیرعامل ایران ایر در مراسم تحویل اولین هواپیمای ایرباس در فرانسه گفت، امیدوار است که آمریکا مانع اجرای قرارداد خرید هواپیما نشود.

هم ایرباس و هم بوئینگ برای تحویل هواپیماهای سفارش داده شده به ایران، به مجوز دولت آمریکا نیاز دارند، زیرا هر دو شرکت از تعداد زیادی قطعات ساخت آمریکا در محصولات خود استفاده می‌کنند.

پرورش به خبرنگاران گفت: «همه چیز تاکنون بر اساس قوانین و مقررات بین المللی انجام شده است. ما امیدواریم که هیچ اتفاق خاصی تا پایان این قرارداد رخ ندهد».

ایران ایر امیدوار است تا پایان ماه مارس حداقل ۲ هواپیمای دیگر از ایرباس تحویل بگیرد و تا پایان سال ۲۰۱۷، مجموعاً ۶ فروند ای۳۲۰ دریافت کند.

در حالی که بسیاری از بانک‌های غربی به‌دلیل محدودیت در استفاده از سیستم مالی آمریکا به‌دلیل تحریم‌های پابرجای واشنگتن، از همکاری با ایران امتناع می‌ورزند، ایرباس و بوئینگ در حال ارائه کمک در تأمین مالی قراردادها برای تحویل زودهنگام هواپیماها به تهران هستند.

منابع آگاه گفتند، ایرباس که در ابتدا گفته شده بود در تأمین مالی هفت هواپیمای اول خریداری شده به ایران کمک کرده است، اکنون به‌دنبال ارائه کمک در زمینه تأمین مالی تعداد بیشتری از هواپیماهای خریداری شده توسط ایران است. بوئینگ نیز قرار است در تأمین مالی ۶ هواپیمای نخست خریداری شده توسط ایران به این کشور کمک کند.

بیشتر هواپیماها به دلار فروخته شده‌اند، اما پول ایرباس به یورو پرداخت شده است. به‌گفته یک منبع آگاه بانکداران مرتبط با شرکت بوئینگ به‌دنبال راه‌هایی برای دریافت پول هواپیماهای فروخته شده به ایران بدون نقض تحریم‌ها هستند که این راه‌ها ابتدا باید موافقت خزانه داری آمریکا را جلب کنند.

انتهای پیام//۷۱*

 

با پویش۲۴ از آخرین عناوین خبری آگاه باشید

منبع:

برچسب ها :

, , , ,


 

 

 

 

 

نیازمندی و تبلیغات:

 

جدیدترین مطالب