۱۷۵ads تبلیغات

 

توافق معاونان وزرای خارجه ایران،روسیه و ترکیه پیرامون نشست آستانه

معاونان وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه در مسکو درباره برگزاری مذاکرات آستانه، اجرای توافقات سوری-سوری، قطعنامه ٢٣٣۶، برقراری آتش‌بس فراگیر و مبارزه با گروه‌های تروریستی توافق کردند.

به گزارش پویش۲۴ به نقل از ایسنا به نوشته ایتارتاس، وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به مذاکرات تهران، مسکو و آنکارا در بیانیه ای اعلام کرده است: “طرفین به موضوع آمادگی برای برگزاری نشست بین المللی حل بحران سوریه که قرار است در تاریخ ۲۳ ژانویه در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شود، به طور ویژه پرداختند.

 شرکت کنندگان در این نشست (روسیه، ترکیه و ایران)  توافق کردند که نشست آینده در آستانه به اجرای توافقهای بین طرفین سوری که در تاریخ ۲۹ دسامبر سال ۲۰۱۶ در خصوص آن موافقت شد و همچنین قطعنامه ۲۳۳۶ شورای امنیت سازمان ملل کمک خواهد کرد و همچنین این موضوع را تضمین خواهد کرد که آتش بس طولانی مدت و پایدار در سوریه برقرار باشد و تلاشها علیه گروه های تروریستی که در فهرست سیاه سازمان ملل قرار دارند ادامه داشته باشد.

 این موضوع همچنین می تواند بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل و تصمیمات گرفته شده توسط گروه بین المللی حمایت سوریه، تحرکی جدید به فرآیند سیاسی حل درگیریهای سوریه دهد.”

«میخائیل بوگدانوف» فرستاده رییس جمهور روسیه در امور خاور میانه و شمال آفریقا و معاون وزیر امور خارجه این کشور، و همچنین «سرگئی ورشین» نماینده ویژه وزیر امور خارجه روسیه برای حل مسائل خاور میانه، نمایندگی این کشور را در این مذاکرات به عهده داشتند. در این نشست همچنین معاونان وزرای امور خارجه ایران و ترکیه به نمایندگی از این کشورها حاضر بودند و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هم در مراسم افتتاح این مذاکرات، سخنرانی کرد.

همچنین به نوشته رویترز، ابراهیم کالین سخنگوی اردوغان در سخنانی تاکید کرد: ترکیه هنوز بر این باور است که یک سوریه متحد و آرام با بشار اسد امکان پذیر نیست و خواستار پیشرفت قدم به قدم و روشن شدن نتایج مذاکرات صلح در شهر آستانه است.

ابراهیم کالین خاطرنشان کرد: موضع ما درباره اسد روشن است. ما معتقد نیستیم که یک سوریه متحد و آرام با باقی ماندن اسد در قدرت، امکان پذیر باشد ولی منتظر روند مذاکرات آستانه هستیم و می خواهیم در این شرایط قدم به قدم پیش برویم.

سخنگوی اردوغان اظهارکرد: درگیریها در سوریه در دو هفته گذشته تحت آتش بسی که با میانجیگری ترکیه و روسیه برقرار شده، متوقف شده است.

همچنین بنا بر گزارش رسانه های ترکیه، مخالفین دولت سوریه برای هماهنگی در مورد اقدامتشان در آنکار به طور غیر علنی از دو روز گذشته نشستهایی برگزار کرده اند که امروز(شنبه) هم ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام

با پویش۲۴ از آخرین عناوین خبری آگاه باشید

منبع:

برچسب ها :

, , , ,


 

 

 

 

 

نیازمندی و تبلیغات:

 

جدیدترین مطالب