۱۷۵ads تبلیغات

 

بدعهدی اوباما در پایان دادن به حضور آمریکا در جنگ‌ها

به گزارش پویش۲۴ به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه لس آنجس تایمز، در حالی که باراک اوباما روزهای پایانی ریاست جمهوری اش را سپری می کند، آمریکا هنوز درگیر جنگ است و سیاست‌های اوباما به جای آنکه موجب برقراری صلح شود، منجر به درگیر شدن آمریکا در جنگ شده است.

اوباما در سخنانی در ماه می ۲۰۱۳ تاکید کرد: تلاش منظم ما برای از بین بردن سازمان های تروریستی باید ادامه پیدا کند. ولی این جنگ مانند همه جنگ ها باید پایان یابد. این چیزی است که تاریخ به ما توصیه می کند. این چیزی است مهد دموکراسی ما آن را می طلبد.

ولی اوباما یک میراث کاملا متفاوت با آن چیزی را که تصور می کرد، به دونالد ترامپ منتقل خواهد کرد. نیروهای نظامی آمریکا در هر ۸ سال دوره ریاست جمهوری اوباما در جنگ بوده‌اند. اوباما دستور حملات هوایی یا یورش های نظامی به حداقل ۷ کشور را صادر کرده است: افغانستان، عراق، سوریه، لیبی، یمن، سومالی و پاکستان.

با این حال، آمریکا با تهدیدات بیشتری در کشورهای بیشتری از زمان جنگ سرد روبرو است. برای نخستین بار در دهه های اخیر، حداقل یک احتمال برای درگیری نظامی بین آمریکا با روسیه و چین وجود دارد.

البته اوباما تعداد نظامیان آمریکایی در مناطق جنگی را از ۱۵۰ هزار نفر به ۱۴ هزار نفر کاهش داده و از دیپلماسی به جای جنگ برای از بین بردن تنش هسته‌ای با ایران استفاده کرده است، ولی در عوض اوباما نقش واحدهای کماندویی نخبه و ویژه را افزایش داده و از فناوری های جدید شامل پهپادهای مسلح و سلاح های سایبری به طور گسترده‌ای استفاده کرده است.

جان آلترمن کارشناس مسائل خاورمیانه از مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی تاکید کرد: مفهوم کلی جنگ در دوره اوباما تغییر کرده است. اوباما حداقل آن طور که مشاهده می کنیم، کشور را از جنگ خارج کرده ولی اکنون در همه این منازعات در یک سطح پایینی نقش داریم و هیچ چشم اندازی نیز برای پایان یافتن این جنگ ها وجود ندارد.

دولت اوباما پایگاه های مخفی برای پهپادها در آفریقا و خاورمیانه ایحاد کرده و در غرب اقیانوس آرام نیز تعداد نظامیان و ناوهای جنگی را افزایش داده است. دولت آمریکا همچنین نظامیان و تجهیزات زیادی را به شرق اروپا اعزام کرده تا با روسیه مقابله کند.

ظهور فعالیت های سیاسی اوباما با یک سخنرانی در اکتبر ۲۰۰۲ در شیکاگو آغاز شد که مخالفت خود را با جنگ های بیهوده اعلام کرد. اشاره وی به اشغال عراق توسط جورج دبلیو بوش بوده است.

ولی اوباما به عنوان رئیس جمهور با بهار عربی ۲۰۱۱ در خاورمیانه و شمال آفریقا روبرو شد و این تحرکات سیاسی با سرکوب شدید همراه گشت. تنها در یک کشور یعنی تونس، بهار عربی و تحولات سیاسی منجر به دموکراسی شد.

اوباما با اکراه با حملات هوایی ناتو به لیبی موافقت کرد، حملاتی که در ابتدا با هدف جلوگیری از کشتار غیر نظامیان توسط معمر قذافی انجام شد.

اوباما برای جلوگیری از تکرار حوادث عراق، حاضر به دخالت مستقیم نظامی در لیبی نشد و این مساله در نهایت منجر به تشدید هرج و مرج داخلی و رقابت شبه نظامیان و گروه های مختلف تروریستی برای تصاحب قدرت در این کشور شد.

پس از حمله گروه انصار الشریعه به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی، که منجر به کشته شدن سفیر آمریکا در لیبی شد، واشنگتن به خوبی خطر را احساس کرد.

بن رودز معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در این باره گفت: اتفاقات لیبی موجب شد تا اوباما محدودیت قدرت نظامی را در دستیابی به اهداف آمریکا درک کند و این مساله تاثیر زیادی در شکل گیری سیاست های اوباما در سال های باقی مانده از ریاست جمهوری اش داشت.

اوباما بعد از تجربه تلخ لیبی تصمیم گرفت تا نظامیان آمریکایی را از جنگ خونین سوریه دور نگه دارد. جنگی که وارد ششمین سال خود شده است و به نظر می رسد با توجه به افزایش حضور روسیه و ایران، آمریکا اکنون نفوذ خود در سوریه را از دست داده است.

دولت آمریکا در سال ۲۰۱۴ با تشکیل ائتلاف موسوم به ضد داعش حملات هوایی علیه تروریست های داعش در عراق و سور یه را آغاز کرد. اوباما در حالی قدرت را ترک می کند که ۵۲۶۲ نظامی آمریکایی در عراق و ۵۰۳ نفر نیز در سوریه مستقر هستند و حملات هوایی بی وقفه همچنان ادامه دارد.

ولی علی رغم حملات هوایی، تروریست های داعش هنوز بخش های وسیعی از عراق و سور یه را در اختیار دارند. بیش از ۳۵ هزار تروریست داعشی در حال جنگ هستند و این گروه تروریستی طرفداران زیادی دارد که حاضر به انجام حملات تروریستی مرگبار در سراسر جهان هستند.

انتهای پیام/

با پویش۲۴ از آخرین عناوین خبری آگاه باشید

منبع:

برچسب ها :

, , ,


 

 

 

 

 

نیازمندی و تبلیغات:

 

جدیدترین مطالب