۱۷۵ads تبلیغات

 

خانه طبسی کاشان ثبت ملی شد/ایجاد اقامتگاه سنتی پس از مرمت

خانه طبسی کاشان ثبت ملی شد/ایجاد اقامتگاه سنتی پس از مرمتبه گزارش پویش۲۴ به نقل از گروه جامعه خبرگزاری میزان،محمد طاهری، معاون میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: خانه تاریخی طبسی که دارای معماری زیبای اصیل ایرانی و تزئینات داخلی است به شماره ۳۱۵۸۵ در فهرست میراث ملی به ثبت رسید.

وی بابیان اینکه خانه طبسی دارای مالک خصوصی است، افزود: این خانه به طریقه گودال باغچه ساخته‌شده است، با توجه به اینکه شهر کاشان در منطقه کویری قرار دارد، ساکنین این شهر برای اینکه از خنکی زمین بیشترین بهره را ببرند، خانه‌های خود را پایین‌تر از سطح زمین می‌ساختند.

طاهری اضافه کرد: خانه تاریخی طبسی مربوط به دوره قاجار است و ۷۱۰ متر مساحت دارد، هرچند این خانه در مقایسه با خانه‌های نفیس تاریخی کاشان وسعت کمتری دارد اما وجود بادگیر، فضای حوض‌خانه و معماری زیبا، منجر به ثبت ملی آن شد.

معاون میراث فرهنگی استان اصفهان از مرمت این خانه تاریخی توسط مالک خبر داد و افزود: مالک خانه در حال مرمت این بنا بود و پس از ثبت ملی آن، می‌تواند با استفاده از طرح مشارکتی، از تسهیلاتی که به بناهای ثبت‌شده اختصاص می‌یابد نیز استفاده کند.

وی ادامه داد: مالک خانه طبسی پس از مرمت و احیا، قصد ایجاد اقامتگاه سنتی در این بنای تاریخی را دارد.

طاهری با اشاره به اینکه، شهر کاشان دارای ۸۶ خانه تاریخی ثبت‌شده در فهرست میراث ملی است، تصریح کرد: با توجه به وجود خانه‌های نفیس تاریخی در شهر کاشان، ثبت ملی بافت کاشان در دستور کار قرار دارد، ثبت ملی این بافت تاریخی بسترساز ثبت جهانی آن نیز خواهد بود.

انتهای پیام/ 

با پویش۲۴ از آخرین عناوین خبری آگاه باشید

منبع:

برچسب ها :

, , ,


 

 

 

 

 

نیازمندی و تبلیغات:

 

جدیدترین مطالب