۱۷۵ads تبلیغات

 

پادشاه اسپانیا برای تقویت مناسبات اقتصادی به عربستان می رود

کد خبر:
۸۲۳۸۶۴۹۸ (۵۷۷۵۷۸۵)
|
تاریخ خبر:
۲۵/۱۰/۱۳۹۵
|
ساعت:
۱۵:۷|

‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent1_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}


به گزارش پویش۲۴ به نقل از ایرنا، پادشاه اسپانیا (که بر اساس اطلاعیه وزارت خارجه، زمان حرکت وی به دلایل امنیتی فاش نخواهد شد) قرار است ساعت ۱۷ به وقت محلی وارد ریاض شود.
وی در حالی‌ عازم این سفر دو روزه رسمی به عربستان سعودی می‌ شود که در پی عدم تشکیل دولت در اسپانیا و سپس به دلیل مرگ برادر پادشاه عربستان، سفر به تعویق افتاده بود.
در این سفر دو وزیر جدید کابینه این کشور نیز حضور دارند. بر اساس بیانیه وزارت خارجه اسپانیا، جدا از «آلفونسو داستیس» رئیس دستگاه دیپلماسی این کشور، «اینیگو ده لا سرنا» وزیر توسعه نیز پادشاه را همراهی می‌ کنند.
این سفر در پاسخ به دعوت پادشاه عربستان از فیلیپ ششم صورت می گیرد و از لحاظ بعد اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.
عربستان جز اینکه دومین تولید کننده و اولین صادر کننده نفت در سطح جهان است، کم ترین سطح تنوع صنعت بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را دارد و نظر به طرح توسعه ۲۰۳۰ این کشور عربی، اسپانیا می تواند جایگاه ویژه ای بین کشورهای اروپایی برای انجام پروژه های مختلف در این کشور داشته باشد.
در حال حاضر نیز همکاری های خوب اقتصادی بین دو کشور وجود دارد که پروژه خط آهن سریع السیر مکه و مدینه و حضور شرکت های اسپانیایی در کنسرسیوم توسعه متروی ریاض از جمله این موارد می باشد.
حضور در پروژه متروی جده، ساخت پالایشگاه، اتوبان و سرمایه گذاری در بخش انرژی های تجدید پذیر از جمله دیگر زمینه های همکاری قابل بهره برداری است.
هیاتی از شرکت های مهم اسپانیایی پادشاه را در این سفر همراهی می کنند و امضای احتمالی قرارداد ۲ میلیارد یورویی شرکت کشتی سازی ناوانتیا اسپانیا وزنه اقتصادی این سفر به شمار می رود.
قرارداد مذکور شامل ساخت ۵ فروند ‘رزم ناو’ برای نیروی دریایی عربستان بوده و همزمان ساخت یک پایگاه دریایی برای استقرار این ۵ کشتی جنگی را نیز در بر می گیرد. این قرارداد در صورت عقد نهایی تبدیل به بزرگترین فعالیت ناوانتیا در خارج از اسپانیا خواهد شد. ۵ کشتی جنگی مذکور (که موارد مشابه آنها پیش از این برای ونزوئلا ساخته و تحویل شده) قرار است در کادیس اسپانیا ساخته شوند.
پادشاه اسپانیا قرار است در این سفر علاوه بر دیدار با پادشاه عربستان، با «محمد بن نایف» ولیعهد و «محمد بن سلمان» (جانشین ولیعهد) نیز ملاقات کند.
شایان ذکر است علی رغم اینکه در برنامه سفر اولیه، حضور ملکه اسپانیا در کنار پادشاه تایید شده بود، اما ملکه همسرش را در سفر به عربستان همراهی نخواهد کرد. عربستان سخت گیرانه ترین قانون دنیا در خصوص زنان را دارد.
از سوی دیگر، این سفر برای نخستین بار قرار بود در فوریه (بهمن) گذشته انجام شود که عدم تشکیل دولت در اسپانیا مانع از انجام سفر در موعد مقرر شد و حزب پودموس هم در همان زمان نظر به اعدام ۴۷ نفر در عربستان از جمله شیخ «نمر» شیعی خواستار لغو سفر پادشاه شده بود.
بار دومی‌ که این سفر لغو شد، در ماه نوامبر (آبان ) بود. همان روزی که پادشاه قصد سفر به عربستان را داشت، «ترکی‌ بن عبدالعزیز» برادر پادشاه عربستان درگذشت.
این سفر با جنجال های زیادی روبرو شده است زیرا برخی احزاب اپوزیسیون اسپانیا و برخی سازمان های بین المللی از جمله عفو بین الملل نظر به نقض حقوق بشر در این کشور عربی یا خواستار لغو سفر شده اند یا از پادشاه خواسته اند در سفر خود به موضوع حقوق بشر اشاره کند.
«اینیگو ارخون» سخنگوی پارلمانی ائتلاف ‘اونیدوس پودموس’ در کنگره نمایندگان اسپانیا، با اشاره به سفر رسمی پادشاه این کشور به عربستان سعودی خاطر نشان ساخت که شاید عربستان مناسب ترین گزینه در این راستا نبوده است.
ارخون تاکید کرده است که بهتر بود پادشاه حساسیت بیشتری در خصوص سفر به کشورهای ناقض حقوق بشر به خرج می داد.
شهردار کادیس (از حزب پودموس) از قراردادی که قرار است بین شرکت ناوانتیا و سعودی ها برای ساخت ۵ رزم ناو امضا شود، حمایت کرده است. ارخون در پاسخ به سوالی در خصوص نظرش در مورد این موضع هم حزبی اش، بیان داشت که شهردار نقشی در تعیین خطوط سیاست خارجی اسپانیا ندارد و نمی توان مسئولیتی در این خصوص متوجه او نمود. نفر دوم حزب پودموس خواستار رعایت ‘احتیاط’ در هنگام انتخاب مقصد برای سفرهای خارجی مقامات اسپانیا شد.
«آلبرت ریورا» رهبر حزب ‘شهروندان’ نیز اظهار امیدواری کرد دولت اسپانیا طی سفر پادشاه این کشور به عربستان سعودی از نقض حقوق بشر در این کشور عربی سخن بگوید که اتفاقا با دیپلماسی هم سازگار است.
نامبرده افزود: نقض حقوق بشر در عربستان باید از سوی دولت اسپانیا محکوم شود کما اینکه «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در اولین سفرش به کوبا از این مهم غافل نشد و از وجود زندانیان سیاسی در کوبا انتقاد کرد.
ریورا خاطر نشان ساخت، وقتی اوباما نقض حقوق بشر در کوبا را محکوم کرد، مایه تعجب هیچ کس نشد.
«گابریل روفیان» سخنگوی پارلمانی حزب چپ جمهوری خواه کاتالونیا سفر پادشاه اسپانیا به عربستان را سفری ‘مساله دار’ از منظر اصول دموکراتیک توصیف و در عین حال خاطرنشان ساخت که ‘متاسفانه سفر رئیس کشور اسپانیا به رژیم های کاملا ضد دموکراتیک مثل عربستان چیز جدیدی نیست’.
وی در این خصوص به روابط پادشاه سابق اسپانیا با حکام سعودی اشاره و انتقاد کرد. سخنگوی حزب چپگرای کاتالونیا به برخی ایمیل های لو رفته «هیلاری کلینتون» به باراک اوباما نیز پرداخته که در آن کلینتون صحبت از علاقه «خوان کارلوس» (پادشاه سابق اسپانیا) به حفظ روابط با عربستان سعودی و دیگر کشورهای منطقه دارد.
«رافائل ارناندو» سخنگوی پارلمانی حزب حاکم اسپانیا در کنگره نمایندگان این کشور اظهار داشت: عربستان سعودی کاملا مطلع است که پادشاه و دولت اسپانیا از جمله مدافعان سر سخت حقوق بشر هستند.
وی در پاسخ به انتقاد احزاب اپوزیسیون به سفر پادشاه این کشور به عربستان این مطالب را بیان داشت و افزود که روابط با عربستان از جنبه اقتصادی برای اسپانیا بسیار مهم است و صحبت از منافع بسیاری از شرکت ها و مردم اسپانیا در میان است.
این مقام پارلمانی حزب حاکم اسپانیا تاکید کرد سفر به یک کشور الزاما به معنی حمایت از شیوه حکمرانی کشور میزبان نیست.
اروپام *۱*۴۹۱**
انتشار دهنده:فریبا مدنی

انتهای پیام /*

با پویش۲۴ از آخرین عناوین خبری آگاه باشید

منبع:

برچسب ها :

, , ,


 

 

 

 

 

نیازمندی و تبلیغات:

 

جدیدترین مطالب